Popis grafiky u Einstein@Home

Fórum o projektu Einstein@home

Moderátoři: zdespi, Moderátoři

Pravidla fóra
zod
Pokročilý
Pokročilý
Kontaktovat uživatele:

Popis grafiky u Einstein@Home

Příspěvekod zod » stř bře 23, 2005 2:15 pm

Tak jsem se rozhodl pro prelozeni popisu screensaveru u Einsteina. Originalni clanek najdete [url=http://einstein.phys.uwm.edu/starsphere.php]zde[/url]. Zatím se jedná pouze o strohé a temer dosloven prelozeni.....jakekoliv poznamky rad uvitam. Hodim to zatim sem nez z toho udelam web. Uvital ybch hlavne pomoc pri prelozeni vety

If you have set your system clock to the correct time then the instruments will be shown in the correct relationship to the stars on the celestial sphere. If you watch over the period of a day you will see that they move around the celestial sphere once in a period of 24 hours.

Pokud ste si nastavili spravny cas ( nevim co presne mysli ale pravdepodobne UTC) potom gravitacni observatore budou zobrazeny ve spravne poloze vzhledem ke hvezdam na hvezdny kouli. Pokud potom budtee sledovat jejich pohyb pak zjistite ze se do sve polohy vrati presne za 24h.

Chystema se to odelsat jako oficialni prelozeni screensaveru at je tam taky nas vyborny jazyk kdyz uz tam sou i Polaci :-) tak prosim o menis vyopomoc at to trosku vypada :lol:

[b]Popis grafiky u Einstein@Home[/b]

Grafický výstup v projektu Einstein@Home se skládá z několika prvků, úzce spojených se snahou detekování gravitačních vln z pravidelných zdrojů, jakými jsou například pulzary. Základem grafiky je rotující hvězdná koule zobrazující známá souhvězdí spolu se současnou zenitální ( v nadhlavníku ) pozicí 3 gravitačních detektorů. Dále jsou zobrazovány pozice známých pulzarů a pozůstatků supernov a jakýsi oranžový zaměřovač predstavující místo, které je právě zkoumáno při výpočtu. Pokud zobrazujete grafiku ve vedlejším okně, tedy nikoliv jako šetřič obrazovky, můžete si s grafikou pohrávat pomocí klávesnice a myši.

[b]Hvězdy a souhvězdí[/b]

Rotující koule zobrazuje hlavní hvězdy jednotlivých souhvězdí. Z počátku můžete mít určité problémy s rozpoznáváním jednotlivých souhvězdí, což je způsobeno jakýmsi vnějším pohledem na hvězdnou oblohu. Můžete použít myšky ( popsáno níže ) k příblížení či přímému vstupu dovnitř do koule. Nyní budou souhvězdí vypadat jak je známe z lidského pohledu na noční oblohu.

[b]Observatoře gravitačních vln[/b]

Každá značka ve tvaru "L" představuje současnou zenitálni polohu ( v nadhlavníku - přesně nad ) jedné ze tří observatoří, které sbírají data do projektu Einstein@Home. Tvar písmene "L" vychází z faktu, že detektory jsou prakticky velké Michelsonovy interferometry.

Orientace jednotlivých detektorlů je správná, nicméně nepředstavuje jejich rozměry.

[img]http://einstein.phys.uwm.edu/images/LHO-marker2.gif[/img] [b]LIGO Hanford Observatoř (LHO)[/b]

Hanford, Washington, USA, (N 46.45°, W 119.41°)

Skládá se ze dvou interferometrů : H1 se 4km rameny a H2 s rameny dlouhými 2km

[img]http://einstein.phys.uwm.edu/images/LLO-marker2.gif[/img] [b]LIGO Livingston Observatoř (LLO)[/b]

Livingston, Louisiana, USA, (N 30.56°, W 90.77°)

Skládá se z jednoho interferometru L1 s 2km rameny

[img]http://einstein.phys.uwm.edu/images/GEO-marker2.gif[/img] [b]GEO600[/b]

Hanover, Německo, (N 52.24°, E 9.81°)

Skládá se z jednoho interferometru se 600m rameny

If you have set your system clock to the correct time then the instruments will be shown in the correct relationship to the stars on the celestial sphere. If you watch over the period of a day you will see that they move around the celestial sphere once in a period of 24 hours.

[b]Pulzary a pozůstatky po Supernovách[/b]

Fialové tečky představují známé pulzary, které byly v minulosti zjištěny elektromagneticky. Všimnětee si, ze tyto pulzary jsou seskupeny v úrovni naší galaxie Mléčné dráhy, převážně směrem k jejímu středu. Dále si můžete všimnout dvou malých shluků pulzarů na jižní hvězdné polokouli. Tyto pulzary se nacházejí v Malém a Velkém Oblaku Magelanna.

[img]http://einstein.phys.uwm.edu/images/MilkyWay.jpg[/img]

Tmavěčervené body představují známé pozůstatky po supernovách. tyto jsou také seskupeny směrem ke středu galaxie. Pozůstatky po supernovách jsou pod důkladným zájmem hledačů gravitačních vln, jelikož některé z nich se mohly po svém výbuchu přeměnit na pulzar nebo neutronovou hvězdu a tudíž pravidelně produkovat gravitační vlny.

[img]http://einstein.phys.uwm.edu/images/Search-marker2.gif[/img]

[b]Hledáček[/b]

Oranžový hledáček ve tvaru zaměřovače představuje současnou pozici na nebi, která je právě prohledávána. Místo je rovněž uvedeno také v pravém dolním rohu ve hvězdných souřadnicích ( rektascenze a deklinace ). Hledáček se bude pohybovat zároveň s probíhajícím vyhledáváním. Detaily hledání gravitačních vln z konkrétních zdrojů zde budou uvedeny v budoucnu prostřednictvím odkazu.

[b]Ovládání myškou[/b]

Pokud zobrazujete grafiku ve vedlejším okně, tedy nikoliv jako šetřič obrazovky, můžete grafiku ovládat pomocí klávesnice a myši. K přibližování nebo otáčení hvězdné koule přidržte příslušné tlačítko a pohybujet myší nahoru a dolů či zleva doprava.

Pravé tlačítko : Přibližování/oddalování

Levé tlačítko : Otáčení doleva/doprava[/img]
[img]http://boinc.mundayweb.com/one/stats.php/userID:253/trans:off/.png[/img]

Honza

Příspěvekod Honza » stř bře 23, 2005 2:32 pm

Hned technicka - nesla by pouzit puvodni velikost obrazku? Tedy myslim tim 50x50 pixelu...

Tak jsem to preletl a myslim, ze je to super pomucka. Dobra prace :Honza_clap

zod
Pokročilý
Pokročilý
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod zod » stř bře 23, 2005 8:27 pm

Diky....za velikost obrazku se omlouvam ale nepodarilo se mi je zmensit...zkosuel sem to ruzne pres size width a jeste dalsi parametry ale nepovedlo se mi to. Uz sem z toho udelal web presne ve stylu originalniho clanku-tam jsou obrazky ve stylech a vse je totozne...mam stahnuty i ty obrazky... POMOZTE MI PROSIM JESTE S PREKLADEM TY VETY..nevim jestli jsem ji prelozil spravne a srozumitelne.

Az to bude kompletni tak bych to normalen hodil na nase stranky a poslal odkaz kolegum do Einsteina at si tam upravi prislusne odkazy :wink:

Honza

Příspěvekod Honza » stř bře 23, 2005 8:40 pm

[quote="zod"]Diky....za velikost obrazku se omlouvam ale nepodarilo se mi je zmensit...zkosuel sem to ruzne pres size width a jeste dalsi parametry ale nepovedlo se mi to. Uz sem z toho udelal web presne ve stylu originalniho clanku-tam jsou obrazky ve stylech a vse je totozne...mam stahnuty i ty obrazky... POMOZTE MI PROSIM JESTE S PREKLADEM TY VETY..nevim jestli jsem ji prelozil spravne a srozumitelne.

Az to bude kompletni tak bych to normalen hodil na nase stranky a poslal odkaz kolegum do Einsteina at si tam upravi prislusne odkazy :wink:[/quote]

Mne se zda ten preklad srozumitelny...sam bych to asi lepe nezvladl :wink:

forest
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod forest » čtv bře 24, 2005 1:10 pm

[quote="zod"]POMOZTE MI PROSIM JESTE S PREKLADEM TY VETY..nevim jestli jsem ji prelozil spravne a srozumitelne.
[/quote]

No už jsem to asi pochopil :wink:

Prostě když si nastavíš čas v PC stejný aktuální, jako je v tom modelu (prakticky ho tím vycentruješ), bude ti to v ukazovat aktuální oblohu nad vaší hlavou, případně nad Interferometrem. S tím, že to poběží dokolečka a tudíž se po 24 hodinách logicky dostanete na to samé místo, což je logické :lol:

Takhle nějak by to mělo být:

Jestliže nastavíte vaše systémové hodiny na správný čas, pak se nástroje budou ukazovat ve správném vztahu s hvězdnou oblohou na nebeské kouli. Jestliže ji sledujete periodicky denně, uvidíte že se pohybuje kolem nebeské koule v periodách jednou za 24 hodin.
Toto je původní fórum Czech National Teamu, které se v listopadu 2006 přesunulo na [url=http://www.czechnationalteam.cz/][b]tuto novou adresu[/b][/url].

zod
Pokročilý
Pokročilý
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod zod » čtv bře 24, 2005 2:24 pm

Vyyyyborne takhel nejak jsem to potreboval..uz sem mel velmi podobnou verzi a tahle to vgystihuje taky skvele...jeste to malilinko skloubim dohromady a ej to hotovo :wink: diky za vypomoc foreste

Duro Kotulic Bunta
Banánová odměna
Banánová odměna
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Duro Kotulic Bunta » pát bře 25, 2005 8:23 am

[quote="forest"][quote="zod"]POMOZTE MI PROSIM JESTE S PREKLADEM TY VETY..nevim jestli jsem ji prelozil spravne a srozumitelne.
[/quote]

No už jsem to asi pochopil :wink:

Prostě když si nastavíš čas v PC stejný aktuální, jako je v tom modelu (prakticky ho tím vycentruješ), bude ti to v ukazovat aktuální oblohu nad vaší hlavou, případně nad Interferometrem. S tím, že to poběží dokolečka a tudíž se po 24 hodinách logicky dostanete na to samé místo, což je logické :lol:

Takhle nějak by to mělo být:

Jestliže nastavíte vaše systémové hodiny na správný čas, pak se nástroje budou ukazovat ve správném vztahu s hvězdnou oblohou na nebeské kouli. Jestliže ji sledujete periodicky denně, uvidíte že se pohybuje kolem nebeské koule v periodách jednou za 24 hodin.[/quote]

Forest, mas vcelku pravdu ale myslim ze si to nevysvetlil az tak celkom spravne (alebo som ja nespravne pochopil tvoje vysvetlenie:

ja to chapem tak, ze niezeby to ukazovalo aktualnu oblohu nad interferometrom (a uz vobec nie nad vami), ale na tej rotujucej mape oblohy ktora je v screesavery sa tie znacky (pravouhle usecky) pre jednotlive interferometre budu zobrazovat prave na mieste oblohy, ktora je v zenite (nadhlavou) v mieste danych interferometrov.

Preto aj tie znacky raz za 24 hodin obehnu celu sferu (lebo aj zenit na mieste interferometrov sa posuva rychlostou 360 stupnov/24 hodin).

Cize kazda znacka interferometra na tej mape bude ukazovat zenit pre kazde z tych observatorii.

Tak to aspon chapem ja, da sa to overit podla zemepisnej sirky/dlzky interferometrov a zodpovedajucej rektascenzie a deklinacie (suradnice na oblohe) tych znaciek, ale chvilku by to trvalo...

Takze ja by som navrhoval volnejsi preklad asi takto:

"Jestliže jste si nastavili vaše systémové hodiny na správný čas, pak se nástroje budou ukazovat ve správném vztahu s hvězdnou oblohou na nebeské kouli, čili budou zobrazovat aktuální polohu zenitu/nadhlavníku v místě interferometrů. Jestliže budete sledovat jejich polohu v průběhu dne, uvidíte, že jednou za 24 hodin oběhnou celou nebeskou sféru."

Ale je to bez zaruky, sazmorejme... :wink:

Ostruvek
Nováček
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ostruvek » pát bře 25, 2005 9:23 am

[quote="Duro Kotulic Bunta"]"Jestliže jste si nastavili [b]vaše[/b] systémové hodiny na správný čas, ..."[/quote]

Tady mi dovolte poznámku - nahradil bych slovo [b]vaše[/b] slovem [b]své[/b], resp. to slovo [b]vaše[/b] by šlo úplně vypustit. Protože jinak to není spisovně.
Psychopat.

zod
Pokročilý
Pokročilý
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod zod » pát bře 25, 2005 10:25 am

Finalni preklad je tento :

Pokud jste si nastavili vaše systémové hodiny na správný čas synchronně s modelem, potom budou observatoře zobrazeny ve správné poloze vzhledem ke hvězdné kouli. Pokud budete sledovat jejich pohyb během celého dne, pak zjistíte, že se do své původní pozice vrátí přesně za 24h.

Jiz jsem to poslal dejvovi at to hodi na web tudiz to jiz nemohu upravit.

Diky vsem za pomoc :Honza_clap

dejvidek
Administrator
Administrator
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dejvidek » pát bře 25, 2005 11:04 am

[quote="zod"]Finalni preklad je tento :

Pokud jste si nastavili vaše systémové hodiny na správný čas synchronně s modelem, potom budou observatoře zobrazeny ve správné poloze vzhledem ke hvězdné kouli. Pokud budete sledovat jejich pohyb během celého dne, pak zjistíte, že se do své původní pozice vrátí přesně za 24h.

Jiz jsem to poslal dejvovi at to hodi na web tudiz to jiz nemohu upravit.

Diky vsem za pomoc :Honza_clap[/quote]

Hodím to na web kolem poledne, upgraduju připojení k netu tak teď budu offline.

dejv

Zpět na „Einstein@home“