Návod jak optimalizovat Seti@home a BOINC

Odpovědi na nejčastější otázky a návody jak na BOINC a jeho projekty.

Moderátoři: zdespi, Moderátoři

Pravidla fóra
Uživatelský avatar
dejvidek
Administrator
Administrator
Příspěvky: 2254
Registrován: pát srp 27, 2004 12:24 pm
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Návod jak optimalizovat Seti@home a BOINC

Příspěvekod dejvidek » sob led 07, 2006 5:46 pm

[b][color=red]Tento návod napsal [url=http://boinc.cz/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=48]Howard[/url], původní návod je stále [url=http://boinc.cz/forum/viewtopic.php?p=12337#12337]tady[/url], nepřesunul sem původní příspěvek (originál) jen proto, že bych ho zpátky do diskuse nedal a lidé tam na něj reagují, pokud se tedy sekce FAQ zachová, přesune se sem Howardův příspěvek, aby byl pod svojí prací podepsán a né abych tu svítil já[/color][/b]. :D

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------[b][u]Upozornění[/u][/b]: Optimalizace SETI aplikace spočívá (mimo jiné) v odstranění grafického výstupu. Po optimalizaci SETI tedy během počítání tohoto projektu neuvidíte klasický spořič, ale pouze logo BOINC s informací o průběhu výpočtu. Pokud je pro vás ztráta grafického výstupu nepřekonatelný problém, optimalizace nepoužívejte.

Jelikož jsem v poslední době radil pár lidem s optimalizací SETI+BOINC a od sepsání mého [url=http://boinc.cz/forum/viewtopic.php?p=12337#12337]minulého návodu[/url] už uběhl nějaký čas, sepsal jsem novou verzi návodu.[b]Příprava:[/b]1) Zapište si výsledky benchmarků (2 čísla), jak dlouho se vám počítá seti a kolik průměrně dostáváte kreditu.2) Přesvečte se, že [url=http://setiathome.berkeley.edu/sah_status.html]bězí SETI servery[/url], jinak nemá cenu to dělat, protože byste neměli jednotky.3) Stáhněte si [url=http://www.cpuid.org/cpuz.php]CPUZ[/url] a zjistěte, jakou instrukční sadu má váš procesor, např. já mám: MMX, SSE, SSE2, SSE34) Předtím, než můžete aplikovat optimalizovanou verzi boincu, musíte si zjistit, která je aktuální verze optimalizace. V současné době jsou nejlepší truxovo verze, takže na této stránce http://boinc.truxoft.com/ v sekci Download se podívejte, pro kterou verzi jsou k dispozici optimalizované boinc.exe. Musíte mít odpovídající verzi BOINCu. Všechny verze najdete zde: http://boinc.berkeley.edu/dl takže pokud ji nemáte, stáhněte si jí.5) Dále si stáhněte od truxe optimalizovaný balík pro váš procesor. Pokud vám cpuz neukázal i SSE2, nestahujte verzi pro SSE2. Pokud ano, stáhněte pro SSE2. Balík obsahuje optimalizovaný boinc.exe plus pár dalších knihoven.6) A nakonec si stáhněte Crunchovo optimalizované setiathome, které jsou v současné době nejrychlejší.

http://calbe.dw70.de/index.html

Opět vyberte balík, který nejvíce odpovídá vašemu procesoru. Příklady:Pentium 4 Dualcore 820 - stáhněte Pentium4 SSE3

notebook s Pentium M - stáhněte Pentium M SSE2

Athlon XP 1700+ - stáhněte Pentium3 / AthlonXP SSE

Pentium 3 celeron 1,3 - stáhněte Pentium3 / AthlonXP SSE

[b]Optimalizace:[/b]1) Vypněte boinc, nesmí se počítat. Zkontrolujte si (CTRL SHIFT ESC), že nečinné procesy systému mají 99% CPU.2) Zazálohujte si celý adresář s BOINCem. Tedy ho buď zaRARujte, zaZIPujte, nebo zkopirujte do jiného adresáře. Pokud se něco nezdaří, můžete se vždycky vrátit k funkční záloze a začít znova.3) Nainstalujte verzi BOINCu, kterou jste si stáhnuli a pro kterou máte optimalizaci. Nezapomeňte, že instalace se musí spustit pod tím uživatelem, který má práva na daný adresář, nebo pod administrátorem. Zvolte stejný typ instalace, pokud jste ho spouštěli jako službu, vyplňte opět své uživatelské jméno a heslo do Windows, nebo to uživ. jméno a heslo, pod kterým boinc spouštíte. Jelikož vám to předtím fungovalo, neměly by být problémy s právy ve filesystému.4) Po dokončení instalace nechte spustit boinc a zapište si výsledky benchmarků. Poté boinc opět ukončete.5) boinc.exe přejmenujte na něco jiného, třeba boinc.origexe a rozbalte do adresáře s boincem truxovu verzi boinc.exe plus všechny soubory z balíku

Poznámka: Truxovo verze obsahuje oproti ofic. verzi některé další věci, např. CPU Affinity, nebo okamžité reportování dopočtených jednotek - vše o aktuálním způsobu konfigurace těchto věcí najdete na http://boinc.truxoft.com/#modif . V tuto chvíli můžete nakonfigurovat co potřebujete (soubor global_prefs.xml), pokud si nejste jistí, pokračujte dál.6) Vjeďte do adresáře BOINC\projects\setiathome.berkeley.edu\ a rozbalte tam balík od Cruncha, který jste si stáhnuli.

Měli byste tam nyní mít vedle sebe setiathome_4.18... a setiathome_4.11, to je v pořádku.7) Spusťte BOINC a okamžitě restartujte SETI projekt. setiathome_4.18 a všechny jednotky budou vymazány a to, co jste mu tam podstrčili, by tam mělo zůstat. Boinc si nyní již nestáhne oficiální setiathome.exe znovu, protože tam má soubor app_info.xml, který mu říká, že má používat setiathome 4.11. To je indikováno hláškou po spuštění "Found app_info.xml; using anonymous platform"

Na číslo verze setiathome nekoukejte, není důležité, hlavní je, že je optimalizovaný. Boinc stáhne nové jednotky pro tuto verzi setiathome.8) Přestože vám BOINC bude i nadále psát na stránce Work, že počítáte se setiathome 4.18, podívejte se na procesy (CTRL SHIFT ESC) a uvidíte, že ve skutečnosti běží setiathome_4.11.....exe. Je-li tomu tak, je to v pořádku.9) Nyní dejte znovu benchmark (aby byl patrný rozdíl mezi originální verzí BOINCu a odpovídající optimalizovanou verzí boincu) a zapište si výsledky.

[b]Závěr:[/b]Spočtěte několik jednotek a zapište si čas výpočtu. Omrkněte, kolik za ně máte nyní kreditu a porovnejte se starší verzí.A dejte vědět. Napište co máte za procesor, jakou instrukční sadu, napište 3 dvojice čísel benchmarků (před, mezi, potom) a jak dlouho se vám nyní počítá seti.Mé výsledky jsem zde na fóru již psal, shrnuto:P4 dualcore 2,8 GHz - 2x seti 35 minut oproti 2 hodinam

PM 1,5 GHz notebook - seti za 1 hodinu oproti 3,3 hodinam

P3 celeron 1,3 GHz - seti za 3 hodiny oproti 7 hodinamPokud zde najdete nějaké chyby, nebo budete mít návrhy na doplnění návodu, dejte mi prosím vědět přes SZ/ICQ.
Naposledy upravil(a) dejvidek dne ned led 29, 2006 11:31 pm, celkem upraveno 1 x.

Zpět na „FAQ & návody“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host