Einstein@home & teorie relativity & podobné věci

Fórum o projektu Einstein@home

Moderátoři: zdespi, Moderátoři

Pravidla fóra
4D 61 72 74 69 6E=Martin
Expert
Expert

Příspěvekod 4D 61 72 74 69 6E=Martin » pát čer 03, 2005 6:11 pm

No ten článek asi ani nebyl tak zle napsaný - spíš jsem ho prostě nepochopil, což je ale myslím pochopitelné, protože jsem v té době měl asi 12 roků....

Teď to du znovu hledat v jedné encyklopedii - je to sice velká dětská encyklopedie vědy, ale na to že je "dětská" je tam toho dost - například v šesté třídě, když jsme začínali fyziku, měl jsem pořád jedničky, protože už jsem to všechno znal....až na rovnoramennou páku, která mi nešla....v té době jenom málo děcek ve třídě vědělo, že existují nějaké atomy a já už jsem v té době i věděl, že neutron se dá taky ještě rozdělit a že v něm jsou nějaké kvarky.....no a teď - to co se právě učíme ve škole jsem už mněl ve dvanácti letech přečtené....samozdřejmně - spoustu jsem toho nechápal, ale díky tomu jsem mněl o hodně lehčí učení a šlo mi to líp....

věřím, že kdybi mi tehdy na desáté narozeniny nedali naši tu encyklopedii, byl bych teď jen jeden z těch "konzumních lidí" a nějaké vzdálené galaxie nebo mikroskopické částice by mně vůbec nezajímaly..... ani si nedovedu představit, že takováhle jedna kniha mi dokázala obrovskou mírou ovlivnit celý život - díky téhle encyklopedii jsem se před pěti lety začal zajímat o vědu a podobné záležitosti.....

právě jsem ji našel a troch si čtu - například před 30-ti sekundama jsem nevěděl, že světlo z galaxie, která se od nás vzdaluje, je posunuté k červenému okraji spektra a čím rychleji se od nás vzdaluje, tím víc je světlo posunuté....

nebo je třeba zajímavý velký třesk - když byl kdysi vesmír velký jako atom, co bylo kolem něho? A co je teď za hranicí vesmíru? Je vůbec nějaká? A co když je pravdivá teorie, že se časem vesmír "smrskne" a velký třesk se bude opakovat? Tomu asi žádná vyspělá civilizace nezabrání, že? A co bylo před velkým třeskem? Něco mu muselo předcházet, ne? Třeba předtím taky existoval "podobný vesmír", ve kterém žily inteligentní bytosti a civilizace......je toho hodně....krucinál, tolik otázek, na které se třeba nikdy nedozvíme odpověď. To se mi zdá na životě nejhořší - nikdo tu nebude věčně. Neštvalo by mně ani tak to, že někdy prostě umřu - co se dá dělat, tak to je - ale to, že se nikdy nedozvím třeba to, jak bude svět vypadat za 1000, 5000, 100000 let....jaká bude technika, jestli bude česká republika....co vlastně bude.....no jo....radši na to nemyslet.....

tááák....než jsem odeslal tenhle příspěvek, přečetl sem si to v té encyklopedii a ono to ani nebyl článek ale asi tři odstavce, každý na jiné straně a našel jsem je pomocí rejstříku....no je to prostě dost zajímavé a asi si spíš skusím něco najít na netu, i když jsem přesvědčený, že informace v encyklopediích jsou většinou kvalitnější a uspořádanější než na internetu, kde není vždy jasný zdroj, musí se hledat atd......

trux
Banánová odměna
Banánová odměna
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod trux » pát čer 03, 2005 6:19 pm

Teorie relativity je pekne a srozumitelne vysvetlena na [b][url]http://martin184.webpark.cz/[/url][/b] anebo na [b][url]http://www.mujweb.cz/www/objectconsulting/otra1.html[/url][/b]

trux

4D 61 72 74 69 6E=Martin
Expert
Expert

Příspěvekod 4D 61 72 74 69 6E=Martin » pát čer 03, 2005 6:38 pm

hmm, díky truxi - takže opravdu na internetu asi existují i kvalitní stránky - ty na http://martin184.webpark.cz/ se mně zdají naprosto úžasné - krásně všechno vysvětleno, názorně ukázáno na příkladech....tenhle web si asi časem celý pročtu....snad něco z toho pochopím....

Duro Kotulic Bunta
Banánová odměna
Banánová odměna
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Duro Kotulic Bunta » pon čer 06, 2005 7:45 am

Super, vidim ze niektori ludia tomu venovali cas a napisali pekne veci o relativite aj v cestine! To je vyborne, pretoze ako Martin popisuje, dolezite je stretnut sa s nejakym dobrym zdrojom (kniha, internet), a ak je dobry tak moze vzbudit zaujem.

Martin, s tou encyklopediou - mas sikovnych rodicov ze ti dali tu knihu. Ja som mal tiez presne jednu taku knizku - dali mi ju rodiacia ked som mal sedem rokov, trvalo roky kym vacsinu z tych veci pochopil, ale napriek tomu som si ju citaval ako nejaku "bibliu" namiesto rozpravok - bola to kniha "V hlubinach vesmiru" od Grygara.

A k tvojim otazkam a problemu ze nebudes zit dost dlho aby si sa dozvedel vsetko o vesmire - presne tymto prechadza vacsina ludi so zaujmom o vesmir. Co uz narobime.

Aspon je ten zivot napinavy, nie? :-)

Ale bud spokojny, ze odpovede su casto este zaujimavejsie ako by sme si mysleli - napr. za hranicou vesmiru nie je nic, pretoze - a to je jeden zo zakladnych "objavov" teorie relativity - hmota je spojena s casopriestorom, tam kde nie je hmota, nie je cas ani priestor, slovo "tam" straca zmysel. Koniec vemisru teda znamena aj koniec akehokolvek priestoru a casu, a teda aj merania priestoru - nemozes merat to co neexistuje. Takisto je to aj s otakou "co bolo predty". Otyazka nema zmysel, pretoze "predtym" znema predpokladat, ze cas existoval aj "predtym", lenze ziadne predtym neexistovalo, lebo nebol ani cas samotny. Cas je obycajny parameter v rovniciach, obycajny dalsi rozmer - a da sa tak troch priblizit, ze tak ako mozes mat plochu (utvar bez jedneho rozmeru) tak mozes mat aj neexistujuci cas. Proste len das parametrer/rozmer prec a - otazka "co bolo predtym" strati zmysel tak ako nema zmysel otazka "aka hruba je priamka".

Vesmir je nekonecny ale ma konecny objem - to sa da predstavit jednoducho jednym rozmerom navyse - Predstav si ze si tvor ktory vie vnimat len dva rozmery a si na Zemi - aj ked kracas po Zemi tak sa zda ze je nekonecna - nikde nie je "koniec Zeme", vzdy sa proste len po obideni celej Zeme vratis do toho isteho bodu. Napriek tejto nekonecnosti Zeme ma Zem konecny objem. Finta bola len v tom, ze Zem je 3D objekt, nie 2D. Podobe aj vesmir je "gulou" v styroch rozmeroch - jeho objem je konecny (podobne ako je konecna plocha Zeme), ale napriek tomu nikdy nemozes prist na nejaky "koniec" vesmiru, pretoze sa vzdy vratis na miesto odkial si vysiel. Je to jednoducho preto, ze muy sme 3D ludia, ale vesmir je "gulou" v 4D. Strasne pre nas mozog, ale pre prirodu uplne obycajna stovrozmerna "gula" (a pre matematikov je to este lahsie - matematika nema problem narabat aj s nekonecno rozmernymi priestormi). Je vysokopravdepodobne, ze ak vesmir bude existovat dostatocne dlho, tak raz nasimi dalekohladmi uvidime nasu vlastnu Zem/Slnko - svetlo z nich medzitym obide cely vesmir. Nikto ale nevie ako dlho toto moze trvat (ake silne je zakrivenie vesmiru), lebo to zavisi od mnozstva hmoty a energie vo vesmire, a tu pozname len strasne nepresne.

To, preco mame problem si to predtavit je v tom, ze nas mozog je stavany na vnimanie a uvazovanie troch rozmerov (plus cas), kdezto vesmir ako celok s najvacsou pravdepdobnostou existuje (minimalne) v styroch rozmeroch (plus cas). To je OK, a preto sa musime uspokojit s analogiami ako bola tato.

Rovnako napinava je moznost ze okrem nasho vesmiru existuje nekonecne vela inych vesmirov a nas je len jeden z nich - vesmiry vznikaju ako bubliny vo viacrozmernom priestore, podobne ako som to popisal predchvilou. Niekedy - s istou statistickou pravdepobnostou, ktora je zakladom kvantoveho sveta - sa stane, ze z takejto bubliny sa "odstiepi" nova bublina, ako ked sa kvasinky rozmnozuju - a - hup - mame tu novy vesmir. Komplet novy, s novymi fyzikalnymi zakonmi, novym vlastnym "big bangom". A vsetkym nastavenym statisticky nahodne. To nie su spekulacie, to su seriozne matematicky podlozene teorie. Samozrejme, zatial len teorie, v nieco dokonca len hypotezy a cakaju na potvrdenie (co bude niekedy dost tazka vec). Je tu moznost ze dostatocne vyspela civilizacia si dokaze "vyrobit" takuto bublinu sama (tym, ze zvladne energie a technologiu potrebnu na vytvorenie "vypukliny" v casopriestore, ktora bude zakladom noveho vesmiru, a ktora sa teda bude velmi podobat na cierne alebo cervie diery), a teda ze dokaze uniknut zo zanikajuceho vesmiru (co bude potrebne v kazdom pripade, aj keby sa vesmir rozpinal donekoncena, pretoze energeticke zdroje vesmiru sa po istom velmi dlhom case vycerpaju a vesmir upadne nevyhnutne do tzv. "tepelnej smrti").

Tu je zaujimavy aj tzv. "antropicky princip", ktory vysvetluje, preco rovna tento nas vesmir je taky "perfektne nastaveny" na to, aby sme v nom mohli existovat - keby bola hmotnost protonu o trosicku mensia ako je, uz neexsitujeme, a takto je to s X inymi parametrami. Antropicky princip hovori, ze je to tak preto, lebo z toho nekonecneho mnozstva vesmirov musi existovat jeden, kde to bude presne tak nastavene aby mohol vzniknut zivot v nasej podobe - a prave v takom vesmire sa potom dotycne bytosti (napr. my) budu pytat - preco to je tak super nastavene? Odpoved je - pretoze sme tu my aby sme sa na to mohli pytat, vo vsetkych tych ostatnych vesmiroch kde to nie je tak dobre nastavene sa na to nema kto opytat... :-)

Cital som aj jednu zaujimavu studiu o tom, ze nevieme ako velky je nas vesmir. To je pravda - my sice pozorujeme hranicu vesmiru cca 15 mld. sv. rokov, lenze to je len vzdialenost, z ktorej k nam stihlo priletiet svetlo, a nie skutocna velkost nasho vesmiru. Ten je ovela vacsi, len nevieme o kolko. Autori tej studie (skoda ze uz neviem zdroj) vypoctami argumentovali, ze ak je nas vesmir dostatocne velky, tak z jednoduchych zakonov statistiky a poctu castic vo vesmire vyplyva, ze v istej vzdialenosti sa MUSI zopakovat konfiguracia atomov tak ako ju mame tu, to znamena ze v istej vzdialenosti MUSI existovat presna kopia napr. aj nas samych, a dokonca aj akakolvek alternativa akehokolvek rozhodovania v nasom zivote. Cizae dokonca aj v nasom vlastnom vesmire je mozne, ze existuje XY takychto diskusii ako je tato nasa, s tym, ze niektory Durovia Kotulicovia Buntovia skoncili tento prispevok prave v tomto momente a niektori - ako napr. ja - idu este chvilu pokracovat...

Je to blaznive, ale "bohuzial" je to absolutne nevyhnutna pravda ak je vesmir dostatocne velky (alebo ich existuje nekonecne mnoho - "nekonecne vela svetov", takychto hypotez existuje viac).

Atd atd, teraz som sa nejako zarozpraval, toto je na dlhuu debatu, ale som si isty ze o tychto veciach pisu v niektorych popularno vedeckych knizkach ktore som si vsimol ze vychadzaju, a urcite na to pouzivaju taketo analogie. Necitam vsak tieto knihy, cerpam len z vedeckych clankov, takze bohuzial nemozem odkazat na nieco konkretne, ale niekto by mozno vedel poradit nejake cerstve zaujimave veci o kozmologii.. Jedinu ktoru som za posledne roky precital bola "Vesmir v orechove skorapce" od Hawkinga, a bola podla mojho nazoru dost dobra, i ked pre laika pomerne narocne pisana.

Niektore zaujimave veci sa obcas objavuju aj v casopise Scientific American a New Scientist, len tie treba predplatit, ale mozno v niektorych knizniciach ich maju (ale su po anglicky).

forest
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod forest » pon čer 06, 2005 9:53 am

Celej život řeším hrozné dilema jestli se ponořit více do prohloubení mých znalostí o vesmíru, nebo se na to vykašlat, protože čím více se o něm dozvím, tím více se vynořuje otázek, neznámých a čímdál více se mně zdá že jsme úplné nic které si náhodou žije v časové zlomku a myslí si jak moc jsme velcí a jedineční :cry:

Když mně bylo kolem deseti let, tak jsem si dokonce myslel že náš vesmír je jen nějaké obrovské akvárium a někdo nás jen zkoumá a baví se vším co se na naší planetě děje :lol: V tom věku mně i představa toho že země je kulatá a že zrovna nyní jsem třeba hlavou dolů, i když o tom nevím, hrozně děsila.

Od té doby jsem toho již spoustu přečetl, ale i když člověk prozkoumá základní (velice základní) funkce vesmíru a pochopí hodně věcí, vždy bude spousta věcí pro jejichž průzkum by potřeboval půlku života a nakonec by dospěl jen k tomu, že to co zjistil otevřelo dveře další spoustě otázek.

Když jsem si nyní přečetl co napsal Duro (jehož znalosti bych opravdu chtěl mít) o možnosti dalších vesmírů za hranicí toho našeho a o teoretické možnosti v budoucnu vytvořit vlastní vesmír před zánikem toho našeho, to je prostě pro mě jako pro normálního člověka hůře pochopitelné než to, že vlastně žijeme v Matrixu :lol:
Toto je původní fórum Czech National Teamu, které se v listopadu 2006 přesunulo na [url=http://www.czechnationalteam.cz/][b]tuto novou adresu[/b][/url].

Honza

Příspěvekod Honza » pon čer 06, 2005 10:04 am

Ale jo, stoji to za to...

Ostatne, proc jinak nez kvuli uceni tady jsme?

Vedu stoji za to studovat, ackoli ma sve limity a ke spouste vecem nema moc to rict.

Nektere veci je trebas proste prozit, nejde zprostredkovat...jsou jaksi nehmotne.

A i tak rad ctu radky kolegu zde na foru, jejichz znalosti nekterych vedeckych oboru jsou hlubsi, nez moje malickost dokaze v soucasnosti plne pochopit.

4D 61 72 74 69 6E=Martin
Expert
Expert

Příspěvekod 4D 61 72 74 69 6E=Martin » pon čer 06, 2005 4:01 pm

hmmm...tak to je fakt zajímavé.....nedovedu si představit to "nic" za hranicí vesmíru....

je to opracdu zajímavé, že by se dal vytvořit další vesmír, ale zase je to jenom teorie....možná, že se třeba nějajká teorie vyvrátí ale jiná se potvrdí, nebo teprve vznikne....kdoví...

jo - jak se dá vlastně chápat čtvrtý a další rozměr - můj mozek dokáže pochopit jenom nahoru, dolů, dopředu, dozadu, doleva, doprava....ale to jsou jenom 3 rozměry....jaký je ten čtvrtý? Nedovedu si to totiž představit - nedokážu si v mysli "sestavit obraz" takového prostředí....

by H:S

Bugi
Expert
Expert
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Bugi » pon čer 06, 2005 5:30 pm

Další směry jsou dahoru a nolů. To je z nějaké sci-fi povídky. Tam to prohlásilo nějaké dítě. No a nějaký vědec tam řekl, jak jsou ty směry pojmenovány vědecky. Bohužel jsem si to nezapamatoval.

Duro Kotulic Bunta
Banánová odměna
Banánová odměna
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Duro Kotulic Bunta » úte čer 07, 2005 4:26 am

Dahoru a nolu je zaujimave. :-)

Moderna veda sa ozaj nema za co hanbit v porovnanni so sci-fi - staci ak si pozriete len nazvy niektorych z najnovsich clankov na jednom z najvacsich preprintovych serverov pre vedecke clanky v oblasti [url=http://arxiv.org/list/gr-qc/0506]kvantovej kozmologie[/url] - je to jaozaj parada, su tam clanky o detekcii gravitacncyh vln a ich dosledkoch pre vyvoj vesmiru, o teoriach s novymi casticami "geonmi", prave aj o teoriach o vesmire atd atd, ja uz ani v poslednej dobe necitam sci-fi ale prave tieto clanky (ktore su plne vedecke, ziadne blbosti), a je to uplne dostatocna nahrada sci-fi - dokonca niekedy aj ovela lepsie. Ved aj jeden z tych najnovsich clankov teraz z juna sa napr. vola [url=http://arxiv.org/PS_cache/gr-qc/pdf/0506/0506001.pdf]Stabilita fantomovych cervich dier[/url].

Martine, s tym chapanim stvrteho rozmeru - no, nemaj obavy, nikto z ludi nechape stvrty rozmer v beznom slova zmysle, ani vedci ani matematici. To, preco nemaju problem s dalsimi rozmermi narabat, je matematika. Problem viacrozmerneho priestoru v matematike je velmi dobre vyrieseny. Absolutne nie je problem urobit stvorrozmernu gulu a vypocitat jej objem. Rovnako aj fyzika - naraba so stvorvektormi a su velmi dobre definovane, nie je problem "dodefinovat" dalsie rozmery.

Dolezita vec ale je, ze vedci chapu stvrty rozmer len na zaklade tychto matematickych konstrukcii. Oni ho "necitia", nedokazu si predstavit ze sa "pohybuju" v stvrtom rozmere. Nas mozog je stavany na 3D, nie na viac rozmerov.

To, co mal napr. Einstein, a vdaka comu dokazal "citit" priestorocas, je intuicia. Fyzikalna intuicia. Castokrat sa robia posmesky zo zenskej intucie, a mozno si vela ludi mysli, ze vo vede ziadna intuicia nemoze existovat, ale existuje. A je velmi dolezita. To je to, co robi niektorych vedcov genialnymi a inych nie. A bolo ich malo.

Fyzikalna intucia sposobi, ze vedec (napr. Einstein, ale aj Feynman) dokaze uhadnut vysledok skor ako ho vypocita. To nie je ziadna magika, proste len dokaze "vycitit" ako vesmir funguje a uhadnut vysledok. Pre fyzikov je "uhadnutie" vysledku velmi dolezite, je to sucast riesenia mnohych problemov (najma sustavy parcialnych diferencialnych rovnic sa riesia "uhadnutim" vysledku). Nechcem vas tymto pomylit, nie je nic "nahodne" na tomto sposobe riesenia, ten vysledok je prisne matematicky korektny, ale neda sa k nemu prist inak ako prvotnym "uhadnutim". A prave preto sa s niektorymi problemami vo fyzike neda pohnut, a musi prist nejaky genius ktory to uhadne a potom sposob tohto uhadnutia ostatni uz len opakuju a vedia riesit ulohy podobneho typu (napr. tie spominane sustavy parcialnych diferencialnych rovnic druheho radu).

Preto su tak dolezity geniovia vo vede, ktory to dokazu "citit".

Este jeden dolezity priklad - mozno neviete, ale najdolezitejsia a zakladna rovnica kvantovej mechaniky - Schrodingerova rovnica - bola tiez uhadnuta (Schrogingerom - dalsi clovek s fyzikalnou intuiciou). Az neskor sa dala aj odvodit, ale to az vtedy, ked uz vedci vedeli ako ma vyzerat. Proste genialny kusok spravil ten Schrodinger.

Napriek vsetkemu co som teraz napisal, ani oni nemozu dokazat uplne plnohodnotne precitit vyssie rozmery, oni nedokazu povedat ako to citia, proste to len nejako citia. Je to paradox, ze najtazsia veda zavisi na takychto "neexaktnych" veciach, ale je to dosledok toho, ze matematika je abstraktny jazyk ktory vymyslelo ludstvo na popis sveta, matematika nie je dana "prirodou".

No a my ostatni smrtelnici sa musime uspokojit s analogiami.

Neviem ci som to vysvetlil dobre ked sa na to znova pytas, tak skusim este raz, prehladnejsie:

My sme 3D (trojrozmerne) bytosti. Vesmir je - prinajmensom - 4D (stvorrozmerny). Pochopit stvrty rozmer sa da tak, ze si predstavime, ze sme bytosti fungujuce len v 2D - na ploche.

Cize predstav si, ze si plostica na obrovskej guli, najlepsie Zemeguli. Kracas, kracas, ides stale rovno (mozes to dokonca merat pomocou pravitka), a si spokojny. Ak chces prejst takymto sposobom z New Yourku do Tokya, musis obist celu polovicu Zemegule. Dlha cesta.

A teraz si predstav,ze nejaky plostica-vedec dokaze vycitit, ze ten svet v ktorom ziju ma este jeden rozmer navyse. On dokaze vycitit ze sa nachadzaju nie na ploche ale na guli, i ked samozrejme ostatne plostice si to nedokazu nijako predstavit. On to vypocita, a po istom case na zaklade tejto "plosticovej teorie relativity" skonstruuju lod, ktora dokaze opustit ich 2D svet - dokaze sa prevrtat cez Zem (cez treti rozmer), a namiesto dlhej cesty po povrchu gule dokaze prejst z New Yorku do Tokya cez stred Zeme ovela kratsou cestou. V momente, ked takato ich "lod" opusti ich 2D svet (plochu Zeme), pre ostatnych akokeby zmizla. A potom akokeby sa zrazu objavila odnikial uz v Tokyu. Oni nedokazu vnimat treti rozmer, takze cely cas co lod cestovala v tretom rozmere oni ju nebudu vnimat - bude z ich pohladu v "hyperpriestore".

A presne tak je to s nami - len je to o jeden rozmer posunute nahor. My sme "3D plostice", ktore ale ziju v 4D svete. Ked chcem prejst do inej casti vesmiru (napr. na opacnu stranu Galaxie) tak sa musime trepat s nasimi kozmickymi lodami po nasom 3D priestore. A pritom ak by sme prenikli s nasou lodou do jedneho rozmeru vyssie ("hyperpriestor"), tak by sme tam boli ovela rychlejsie. Staci na to len "opustit" tuto nasu "3D plochu", a prejst vnutrom "stvorozmernej gule".

No, hadam som to troska lepsie uz vysvetlil.

Samozrejme, teorie o hyperpriestore su zatial len teoriami, moze to byt trochu inak.

Aj preto je super ze sa stavia napr. LHC, pretoze ten dokaze prave taketo veci rozriesit, a dokaze vybrat spomedzi mnozstva teorii tie spravne. Trux o tom trochu pisal v topicu o LHC projekte (Novinky), ja som tam k tomu tiez nieco dodal...

Bude to mat velke dosledky nielen pre poznanie hmoty, ale aj pre poznanie vesmiru ako celku.

A detekcia gravitacnych vln nam v tom moze - mozno este vyraznejsie - pomoct takisto, pretoze pomocou nich dokazeme ovela lepsie skumat priamo najvacsie skaly vesmiru, vratane jeho zakrivenia.

trux
Banánová odměna
Banánová odměna
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod trux » pát srp 26, 2005 6:30 pm

Tak nevim, jestli neprestanu pocitat E@H - objevila se nova teorie, a dost presvedcive popira soucasne poznatky o gravitaci:

http://www.theonion.com/news/index.php?issue=4133&n=2

Bohuzel je to jen anglicky, ale snad to bude brzy prelozeno do vsech svetovych reci - lidi by meli mit moznost si to precist vsude.

reALTom
Pokročilý
Pokročilý
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod reALTom » pát srp 26, 2005 7:18 pm

My pohané budeme E@H stále nechávat zapnutý . :lol: :lol: :lol:

trux
Banánová odměna
Banánová odměna
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod trux » pát srp 26, 2005 7:42 pm

[quote="reALTom"]My pohané budeme E@H stále nechávat zapnutý . :lol: :lol: :lol:[/quote]
Vsak pockej, Buh nebo Bush, neboli BU(s)H, te ztresta!!!

Lord_Scoorpion
Začatečník
Začatečník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lord_Scoorpion » pát srp 26, 2005 11:23 pm

Tak kdyby to náhodou někdo někde našel česky tak dejte link, rád bych si to taky přečet :)

trux
Banánová odměna
Banánová odměna
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod trux » sob srp 27, 2005 12:13 am

V podstate je to o tom, ze gravitace neni sila, ktera pritahuje telesa k Zemi (nebo vseobecne telesa k sobe), ale sila, kterou tlaci Buh na telesa seshora. Ten clanek je napsan naprosto genialnim stylem, hodnym panu Smoljaka a Sveraka - az tak asi nekam doprostred jsem si fakt nebyl jist, jestli si delaji srandu, nebo to mysli vazne. I kdyz ten obrazek v pozadi z te konference spise svedcil pro tu legraci od zacatku, u nekterych tech nabozenskych extremistu, kteri jsou v USA dnes u pádla, fakt nevis, takze jsem skutecne byl na vazkach. Matouci byl i ten vazny vyraz ve tvarich tech prednasejicich - ale na druhou stranu, kdyz Sverak vyklada o Cimrmanovi, tak je to taky velmi seriozni.

Je to cele parodie na soucasne diskuze v USA a dokonce interview s Bushem, kdy se ti magori snazi zavest povinne do skol Stvoreni (rikaji tou opatrne "Intelligent Design") jako vhodnou alternativu k Evoluci. V druhe casti toho clanku nektere vyrazy Bushe (a jemu podobnych) genialne parafrazujou prave na tu bozskou teorii gravitace jako vhodnou alternativu do skol. Skutecne to stoji za to precist cele - ale mozna si predtim prectete rozhovory s Bushem a par podobnych clanku - treba tady:

http://www.reuters.com/newsArticle.jhtml?type=politicsNews&storyID=8402210

http://www.csmonitor.com/2005/0531/p09s01-coop.html

http://www.theneworleanschannel.com/education/4606029/detail.html

http://news.yahoo.com/s/ap/creation_museum

http://www.libertyforum.org/showflat.php?Cat=&Board=news_science&Number=293660038

trux
Banánová odměna
Banánová odměna
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod trux » stř pro 14, 2005 7:19 pm

Nevim jestli jste uz slyseli o Allais effektu. Jednoduchy popis, souvislosti a historie v anglictine je na

http://www.economist.com/science/displayStory.cfm?story_id=3104321.

Vice detailu a linku je na Wiki:

http://en.wikipedia.org/wiki/Allais_effect

Jde o zajimavy efekt gravitacni anomalie, ktery nezapada do Einsteinovy teorie a zatim nema uspokojive vysvetleni, i kdyz to zdaleka neznamena, ze takove vysvetleni neexistuje, nebo, jak se nekteri domnivaji, ze by to Einsteinovu teorii popiralo.

Allais (francouzsky fyzik a pradoxne drzitel Nobelovy ceny za objevy v ekonomii, nikoli za fyziku) pri pokusu s kyvadlem v r. 1954 detekoval rozdil rychlost kmitu a tedy nepatrny narust gravitace presne behem zatmeni slunce. Pokus byl pote nekolikrat (ale ne vdzy!) pri pozdejsich zatmenich opakovan se stejnym vysledkem. Jak jsem rikal, zvyseni gravitace nezapada do Einsteinovy specialni teorie relativity - vypada to, jako by Mesic behem prechodu pred Sluncem, castecne odstinil jeho gravitaci. Byla navrhovana ruzna vysvetleni - jako napriklad ruzne slapove efekty Mesice a Slunce na plast ci jadro Zeme, ci jejich rezonace, vliv ochlazeni zemskeho plaste ve stinu mesice a tim zpusobene mechanicke posuvy a zrycheni, nebo dokonce i vliv mas lidi presouvajich se kvuli pozorovani zatmeni, atd., pripadne kombinace mnoha z techto vlivu - ale hlavni problem u vsech techto vysvetleni je, ze by efekt nebyl okamzity behem zatmeni, ale nutne spise casove o dost posunuty - u nekterych vlivu az o mnoho desitek minut.

Je to proste jedna z nadale otevrenych otazek, kde uspokojive vysvetleni stale chybi. Einstein@Home a gravitacni sondy vyslane do vesmiru snad brzy prinesou dostatek dat na to abychom si o fungovani gravitace udelali vice jasno a potvrdili (ci vyvratili) ruzne teorie.

Zpět na „Einstein@home“